ابدومينوپلاستي

ابدومينوپلاستي 

ابدومينوپلاستي يا تامي تاك نوعي عمل جراحي است كه در آن به وسيله ايجاد برشي در قسمت تحتاني شكم در حوالي محل معمول برش سزارين پوست شكم را از عضله زيرين جدا مي سازند.

اين آزادسازي تا لبه دنده ها در بالا و درقسمت طرفين تا پهلوها ادامه مي پیدا میکند ؛ سپس عضلات شل جدار شكم در خط وسط به كمك دوختن با نخ هاي غيرقابل جذب پليسه(چين داده) مي شود و بعد  از بريدن پوست اضافه و دوختن لبه هاي زخم، عمل پايان مي يابد.اغلب  در انتهاي اين عمل يك برش در قسمت تحتاني شكم و برش ديگري در دور ناف ديده مي شود. برخلاف تصور بسياري از بيماران، اين ناف، ناف طبيعي خود بيمار است كه از سوراخ جديدي در پوست خارج شده است.

ابدومینوبلاستی

درصورتي كه بيمار هم افتادگي پوست و شلي عضلات و هم چربي قابل توجهي زير پوست داشته باشد بايد ساكشن و ابدومينوپلاستي، هردو صورت گيرد؛ پس پيشنهاد ليپوابدومينوپلاستي مي كنيم، ولی به دلیل اینکه ليپوابدومينوپلاستي طول مدت بيشتري از هريك از اعمال ساكشن و ابدومينوپلاستي دارد و درعين حال هنگام انجام  شدن اين دو عمل به طور همزمان مجبوريم محافظه كار باشيم و هم ابدومينوپلاستي وهم ساكشن را محدودتر انجام دهيم لذا در برخی  ازبيماران تصميم به فاصله گذاشتن بين دو عمل اتخاذ مي شود يعني ابتدا ساكشن يا ابدومينوپلاستي صورت مي گيرد و سپس حدود شش ماه بعد عمل بعدي صورت مي گيرد.

ابدومینوبلاستی
طول دوره نقاهت 


در هر حال طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، به طوری که در برخی  افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است 2 هفته بیشتر طول نکشد در حالی که در بعضی دیگر به 3 تا 4 هفته استراحت بعد از عمل نیاز باشد.
ورزش به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک مینماید  ، ورزش می تواند موجب  بر طرف شدن سریع تورم، پیشگیری  از تشکیل لخته های خونی و کمک به برگشت توان عادی عضلات شود ولی از ورزش های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.
اسکارها ممکن است در طی 3 تا 6 ماه بعد از عمل بسیار زشت باشند ولی این طبیعی است و انتظار می رود که اسکارها در طی 9 ماه تا 1 سال آینده صاف شوند ، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند.

دکتر حمیدرضا وفائی متخصص جراح زیبایی و پلاستیک

 

 


  • آدرس: تهران_ سعادت آباد_میدان کاج_ابتدای سرو شرقی_ساختمان پزشکان کاج
  •  تلفن 22094136 - 26765331
  •  ایمیل info@vafaei.ir