پروتز سینه

پروتز سینه

در حال حاضر عمدتا از دو نوع پروتز استفاده می شود

1.پروتزآب نمکی ( سالین)

2.پروتزژلی( سیلیکونی)

جدار هر دو نوع پروتز از سیلیکون غیر قابل نفوذ ساخته شده است و وقتی به نوع پروتز آب نمکی یا پروتز ژلی اشاره می شود.

منظور موادی که پروتز توسط آن پر شده یا می شوانواع برش ها در جراحی پروتز سینه کدام است؟

1. از طریق چین زیر سینه (inframammary fold) که شایع ترین نوع برش مورد استفاده است.

2. از طریق برش اطراف هاله (periareolar) در مواردی که لیفت همزمان انجام می شود می توان از این نوع برش استفاده کرد.

3. از ناحیه زیر بغل (transaxillary)

4. از طریق ناف، که با آندوسکوپ انجام می شود. در این برش فقط می توان از پروتز آب نمکی استفاده کرد

محل قراردادن پروتز کجاست؟

الف- زیر غده: در این روش پروتز زیر بافت سینه و روی عضله سینه ای بزرگ (پکتورالیس ماژور) قرار داده می شود.

معایب پروتز سینه :

پوشش بافت سینه در قسمت فوقانی و داخلی کافی نیست.میزان انقباض کپسولی و نیاز عمل مجدد ناشی از آن در این روش بیشتر است. احتمال تداخل با ماموگرافی بیشتر است.احتمال ایجاد حالتی به نام synmastia(چسبیدن پروتزهای دوطرف به یکدیگر) و باریک شدن قابل توجه فاصله بین دو سینه در این روش بیشتر است.

ب- زیر عضله ای: در این روش پروتز، زیر عضله سینه ای بزرگ قرار داده می شود

مزایای این روش:

پوشش خوب بافت نرم را در این دراز مدت برای پروتز فراهم می کند. تداخل کمتری با ماموگرافی دارد. احتمال مشاهده پروتز در قسمت داخلی و فوقانی کمتر است . احتمال جابه جایی پروتز به سمت پایین هم کمتر است. درد بعد از عمل، در مقایسه با سایر روش ها بیشتر است.

آیا با جراحی پروتز تقارن 100درصد ایجاد می شود؟

معمولا محل قرار گرفتن نوک، جهت و حدود بر روی قفسه صدری در دوطرف یکسان نیست.

به طور معمول سینه ها در یک سطح بر روی تنه قرار نگرفته اند(همیشه یکی از آن ها بر روی تنه در مقایسه با سمت مقابل بالاتر قرار گرفته است) این مسئله می تواند ناشی از وضعیت ایستادن بیمار، اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات یا سایر علل باشد و جراحی پروتز به تنهایی نمی تواند هیچ یک از این حالات را اصلاح کند.

اگر چنین زیر سینه ای یک سمت پایین تر از سمت دیگر باشد بعد از جراحی نیز همین طور خواهد بود وقتی جراحی پروتز انجام می شود، جراح محل قرار گرفتن سینه بر روی تنه را تغییر نمی دهد.

به بیمار توصیه می شود که در هفته اول بعد از عمل رانندگی نکند و محدودیت حرکتی دست ها را رعایت کند( بالا بردن دست ها برای مسواک یا شانه زدن بالامانع است) توصیه می شود در چند هفته اول بعد از عمل، از خوابیدن روی شکم خودداری شود. اولین معاینه کنترل3 تا5 روز بعد از عمل انجام می شود، در صورتی که در معاینه، کنترل هر گونه شکی در مورد بالا قرار گرفتن پروتز وجود داشته باشد، از نوار مخصوص(Elastic wrap) استفاده می کنند. که دور تا دور قسمت بالایی قفسه بسته می شود و جهت ایجاد فشار به سمت پایین ضروری است. معمولا چند روز بعد از عمل، بیمار قادر به رفتن سرکار است ولی انجام فعالیت و ورزش شدید به مدت 2تا3 هفته و ترجیحا 4تا6 هفته ممنوع است.

بیشترین ورم ناشی از عمل طی 3تا5 هفته فروکش می کند.

خطر پارگی بسیار کم و در 5 سال اول حداکثر 6 درصدست. پارگی پروتز آب نمکی درصورت وقوع خطری برای بیمار ایجاد نمی کند و خود بیمار نیز متوجه آن می شود؛ دراین صورت نیاز به تعویض پروتز وجود دارد . در مورد پروتزهای ژلی نیز جهت کنترل احتمال پارگی با توجه به آن که پارگی پروتز ژلی ممکن است بدون علامت باشد توصیه میشود که بعد از سه سالMRI کنترل از بیمار گرفته شود و بعد از آن هر2تا3 سال یکبار تکرار شود.

 

کانال تلگرام دکتروفائی:@drhamidrezavafaei

اینستاگرام:dr_vafaei

 


  • آدرس: تهران_ سعادت آباد_میدان کاج_ابتدای سرو شرقی_ساختمان پزشکان کاج
  •  تلفن 22094136 - 26765331
  •  ایمیل info@vafaei.ir