پیکرتراشی|لیپولیز

چاقی شاید یکی از  بزرگترین مشکل مردم دربیشتر   کشورهای دنیا میباشد. هرچه زندگی به روز تر  می‌شود تحرک افراد جامعه کمتر می‌شود . با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی جدیدتر زندگی روز به روز ساکن‌تر شده است. این بی‌تحرکی ها   همراه با  استفاده فراوان  از غذاهای آماده و پرچرب و پرکالری باعث شده که اکثر مردم دچار درجاتی از اضافه وزن باشند.
این اضافه‌وزن گاهی با جمع شدن چربی در نقاط خاص است که به آن «چربی‌های ناخواسته»  میگویند . ولی گاهی این اضافه‌وزن به صورت چاقی افراطی همه ی نقاط بدن است. افراد گروه دوم بیمارانی هستند که همه ی  نقاط بدن آن‌ها از گردن و دست‌ها گرفته تا شکم و پهلوها و کاملا  همه‌جا ی بدن  چاق است. این چاقی به درجات مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. تقسیم بندی که از اضافه‌وزن آغاز  و به چاقی مرضی ختم می‌شود.

 
چه  افرادی  از پیکرتراشی سود می‌برند؟

افرادی که از پیکرتراشی و جراحی زیبایی اندام سود می‌برند افرادی هستند که در درجه اول دچار تجمع چربی در نواحی خاصی از بدن هستند (چربی‌های ناخواسته و نابجا) و در درجه دوم دچار چاقی مفرط یا مرضی نیستند.
 
اکثر  بیماران این ردیف، بیمارانی هستند که دچار بزرگی شکم و پهلو، ، قسمت داخلی و خارجی ران هستند. چربی اضافی در این قسمت‌‌ها در واقع عوارض اضافه‌وزن است. اضافه وزن و تجمع چربی که حتی با ورزش و فعالیت بدنی نیز از بین نمی‌رود، اکثر بیماران اظهار می‌ دارند  که جهت حل این مشکلات موضعی حتی رژیم غذایی هم می‌گیرند  اما  ناموفق هستند و بیشتر صورتشان لاغر می‌شود. این بیماران باید توجه کنند که جراح با انجام پیکر تراشی به هیچ وجه موجب کم خوردن بیمار نمی‌ گردد . جراح با انجام لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز، عوارض چاقی را از بین می‌برد  اما  نمی‌تواند جلوی چاق شدن مجدد بیماران را بگیرد.

به همین دلیل  بیمارانی که می‌خواهند پیکرتراشی (لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز) انجام دهند باید بعد از عمل شدیداً مراقب اضافه وزن خود باشند و به عبارت دیگر تناسب اندامی که  بعد  از عمل بدست آورده‌اند را حفظ نمایند . به همین دلیل  یکی از شروط سودمندی انجام پیکرتراشی اراده بیمار در حفظ تناسب اندام است. توجه دارید که در پیکرتراشی، جراح فقط عوارض موضعی چاقی را از بین می‌برد  اما  نمی‌تواند جلوی چاق شدن مجدد بیمار را بگیرد. در واقع این بیمار است که در دوره  بعد  از عمل باید مراقب چاق شدن مجدد خود باشد.

 
شرط دیگر انجام موفق پیکرتراشی (لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز) داشتن پوست مناسب است. شاید مهم‌ترین عامل موفقیت انجام لیپولیز داشتن پوست خوب باشد. پوست خوب یعنی پوستی که ترک‌های  زیاد نداشته باشد و دچار شلی و افتادگی زیاد نباشد. واضح است که هدف انجام پیکرتراشی تخریب و خارج کردن چربی‌های اضافه است و پوستی در این عمل برداشته نمی‌ گردد.به همین دلیل  بعد  از خارج نمودن  چربی‌ها، پوست به حال خود رها می‌ گردد ، تا به صورت طبیعی و به تدریج جمع  گردد . این جمع شدن پوست قطعاً تدریجی و کند است و در  همه ی افراد نیز به یک اندازه نیست. مثال این حالت وضعیت پوست شکم زنان حامله  بعد  از  خاتمه یافتن  حاملگی است. در این حالت نیز پوست به تدریج جمع می‌گردد  اما در همه ی زنان به یک صورت عمل نمی نماید. در برخی  خیلی خوب، بدون حتی یک ترک جمع می‌گردد، اما  در برخی  اصلاً جمع نمی‌گردد  و پوست باقی مانده، پوستی شل، پر ترک و آویزان است.
 
همین اتفاق بعد  از انجام لیپولیز می‌افتد، البته انجام لیزر به همراه لیپوساکشن به کیفیت جمع‌شدن پوست بعد  از عمل بسیار کمک می‌نماید  اما  این کمک فقط کمک است و نامحدود نیز نیست به همین دلیل  اگر بیمار  پیش  از عمل، پوستی شل، افتاده و پرترک دارد بیمار مناسبی برای انجام لیپولیز تنها نیست، این بیمار باید به همراه انجام لیپولیز از روش‌های ترمیم جدار شکم نیز استفاده  نماید ، به عبارت دیگر این بیمار باید از ترکیب جراحی زیبایی شکم یعنی ابدومینوپلاستی همراه با لیزرلیپولیز یا لیپوابدومینوپلاستی استفاده نماید.
 

آیا لیپولیز برگشت دارد؟

شاید این سوال اصلی‌ترین و رایج‌ترین سوالی باشد که  همه ی بیمارانی که می‌خواهند لیپولیز انجام دهند از جراح خود می‌پرسند؟
 
باید توجه داشت که پس از تولد تعداد سلول‌های چربی افزایش نمی‌یابد درواقع چاقی، بزرگ‌شدن تک‌تک سلول‌های موجود است نه افزایش تعداد آن‌ها، بنابراین چنانچه تعدادی از سلول‌های چربی از قسمتی از بدن خارج گردند  این تعداد از سلول‌های چربی دیگر جایگزین نمی‌شوند ولی این به چه معنی است؟
 
معنی این واقعیت سلولی این است که اگر چربی از قسمتی از بدن خارج  گردد، دیگر در آن محل تجدید نمی‌شود. به همین علت ساده بیمارانی که تحت عمل لیپولیز قرار می‌گیرند باید بعد  از عمل مراقب تناسب اندام خود باشند و مجدداً اضافه وزن پیدا نکنند، چرا که  بعد  از انجام لیپولیز، چاق شدن مجدد و برگشت چاقی و بازگشت مجدد چربی اضافه در نواحی مجاور است یعنی جایی که لیپولیز انجام نشده است. البته در ناحیه‌ای هم که لیپولیز انجام شده است تعدادی سلول چربی باقی می‌ماند، چرا که هیچ جراحی در انجام لیپولیز نباید  همه ی چربی‌های آن ناحیه را خارج  نماید  و اصولاً پایان لیپولیز  هنگامی  است که چربی زیر جلدی به 1 تا 5/1 سانتی متر برسد، باقی گذاشتن پوست بدون هیچ چربی زیر جلدی پایانی مطلوب نیست، پوست برای نشان دادن ظاهری زیبا و با طراوت البته برحسب نقاط  گوناگون  بدن باید 1 تا 5/1 سانتی متر چربی زیر جلدی داشته باشد.
 
چنانچه بیماری بعد از عمل تناسب اندام، رژیم غذایی و دریافت کالری خود را رعایت ننماید ، این چربی‌های باقی مانده نیز می‌توانند چاق گردند  اما چاقی بیشتر وقت ها  خود را در نواحی که لیپولیز انجام نشده است نشان می‌دهد.
 
 

لیپولیز  اغلب در نواحی خاصی انجام می‌ گردد  این نواحی به ترتیب شیوع عبارتند از: شکم (قسمت پایین ناف و بالای آن)، پهلوها، پشت، قسمت داخل و خارج ران، بازوها و غبغب.

 

کانال تلگرام:telegram.me/drhamidrezavafaei

 


  • آدرس: تهران_ سعادت آباد_میدان کاج_ابتدای سرو شرقی_ساختمان پزشکان کاج
  •  تلفن 22094136 - 26765331
  •  ایمیل info@vafaei.ir